Pożyczka gotówkowa na nowych zasadach

14 gru 2011 · Kategorie: Pożyczki bankowe 

Każdy, kto potrzebuje pożyczki gotówkowej powinien się pospieszyć. Jeżeli nie uzyska kredytu do 18 grudnia po tej dacie może być zmuszony do rozpoczęcia swoich starań od nowa. Dotyczy to oczywiście pożyczek bankowych. Związane jest to z faktem, iż 18 grudnia 2011 r. wchodzi w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. O co pokrótce będzie chodzić w nowej ustawie?

Ogólnie rzecz biorąc pożyczkobiorcy będą mieli większą możliwość porównywania ofert kredytowych i pożyczkowych różnych banków. Z drugiej jednak strony mogą być oni zmuszeni do zapłaty w gotówce prowizji za udzielony kredyt.

Zgodnie z nowymi przepisami kredyt konsumencki to zadłużenie w ROR, pożyczka gotówkowa, kredyt ratalny czy zadłużenie na karcie kredytowej. Ponadto kredyt konsumencki będzie od tego momentu oznaczał pożyczki i kredyty do kwoty 255 tysięcy złotych. Nowe przepisy stwarzają dodatkowo możliwość interpretowania kredytu hipotecznego do kwoty wspomnianych 255 tysięcy, jako kredyt konsumencki. W takim wypadku może to stworzyć sytuację, w której osoby zaciągające kredyt tego typu na większą kwotę będą gorzej chronione przez prawo.

Zgodnie z nowymi przepisami każdy stający się o kredyt konsumencki po 17 grudnia niezależnie od tego, jaki bank wybierze, powinien otrzymać porównywalne dane na temat kredytu na specjalnym formularzu. Zmiany w przepisach stwarzają również pewnego rodzaju wątpliwości co do prowizji od kredytu, jaką pobierają banki.

Dotychczas była ona doliczana do kwoty kredytu. Jednak nowe przepisy można zinterpretować w taki sposób, że takowa prowizja nie będzie mogła być doliczona do kwoty kredytu. W takim wypadku pożyczkobiorca będzie zmuszony pokryć ją z własnej kieszeni. Poza tym nowe przepisy wydłużają z dziesięciu do czternastu dni okres, w którym pożyczkobiorca może się wycofać z umowy kredytowej bez podania przyczyny.

Komentarze

Zostaw komentarz
tablet z pozyczka Image Banner 750 x 100